Product ID: 10029314HHX
Renegade 25 is a single-compartment roll-top backpack for daily use.
Alternative products in the category Urban backpacks:
Backpack HANNAH CAMPING RENEGADE 25 Uni, anthracite
This single-compartment backpack features a popular roll-top closure secured by buckles on each side. The shoulder straps are padded and can be connected with an adjustable sternum strap for better stability and greater comfort. The backpack has several smaller pockets, including an internal organizer.
In the main compartment, there is a padded compartment for a laptop, also accessible from the outside of the backpack (through a side zip). The backpack is made from recycled polyester - 13 recycled 0.5 - l PET bottles were used to produce one backpack, resulting in saving energy and reducing the carbon footprint.
| Sex | Men's, Women's |
| Activity | Hiking & trekking, Active movement, Fashion and travel |
| Weight | 560 g |
| Composition | 100 % polyester |
| Product type | backpack, rollup backpack |
| Colour | Anthracite |
| Size | 52 x 28 x 15 cm |
| Room count | 1 |
| Coating | WR |
| Eco product | rPET - recycled PET |
| Backpack volume | 25 l |
| Laptop pocket size | under 16 " |
| For laptop | YES |
Hiking & trekking
Active movement
Fashion and travel
No one has assessed the product yet Be the first one