Spací pytel Sherpa 300

Sylva a Matěj, nadšení cestovatelé, otestovali spací pytel Sherpa během svých putování přírodou. Jak ho hodnotí?

Toulání se přírodou s batohem a spaní venku je naší závislostí. V létě, v zimě, ten pocit se ráno probudit na čerstvém vzduchu nic nenahradí. A Hannah Sherpa 300 s námi postupně obešel Českou republiku a podržel nás i během zimních mrazů.

Váha a velikost

Sherpa 300 patří obecně mezi objemnější spací pytle, ale s ohledem na jeho teplotní rozsah a syntetickou výplň je to stále ještě drobek. Rozměry spacáku v přiloženém kompresním obalu jsou 24 x 36 cm, což sice může znamenat menší boj v případě batohů s malou spodní komorou, nicméně do většiny batohů s objemem nad 40 l se spacák s největší pravděpodobností do spodní komory vejde.

Jeho váha 1600 g je poměrně nízká, zejména s ohledem na to, že je 3sezónním spacákem s výše zmíněnou syntetickou výplní. V našem podnebí a s vhodnou karimatkou ho můžete s přehledem používat i čtyřsezónně.

Spací pytel Hannah Sherpa 300 je 3sezónní spacák

Materiál

Ačkoliv je Sherpa 300 vyplněn syntetikou, nic to neubírá jeho udatnosti v boji se zimou. Primaloft, kterým je vyplněn, je jeden z nejvýkonnějších syntetických materiálů. Oproti peří má dokonce výhodu v tom, že tak snadno neabsorbuje vlhkost a vodu, a tudíž pomaleji ztrácí své termoizolační schopnosti.

Syntetická výplň Primaloft je odolnější vlhkosti než peří

"Třísezóňák"

My Sherpu 300 využíváme od podzimu do jara, protože pohodový spánek v teple je pro nás oba základ. Jeho teplotní rozsah je Tmax/Tcomf/Tlim/Text 12/2/-4/-20.

Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli, že za jasných nocí v bezvětří a noční teplotě 4 °C, se i v rozepnutém spacáku Sherpa 300 krásně spí jen v tričku.

Naše nejmrazivější noc v Sherpa 300 byla letos na Šumavě. Vítr, ledovka a pocitovka na -15 °C nás sice donutila se do spacáku navléct do merino vrstev a mikin, ale nakonec nás v noci budilo jen bouchání větru, a ne zima a ledové nohy.

Zateplovací prvky

Vzhledem k třísezónnímu využití je Sherpa 300 vybaven i některými detaily, které výrazně zvedají tepelný komfort, a které někdy výrobci v zájmu snižování váhy třísezónních spacáků vynechávají.

První z nich je krycí léga, což je v podstatě podlouhlý polštářek všitý po celé délce zipu, který jej „utěsňuje“ a brání tak pronikání chladu do spacáku a úniku tepla z něj.

Vnitřní zateplovací límec, kterým je spacák rovněž vybaven, zvedá tepelný komfort během spánku.  Tvoří další bariéru, přes kterou se teplu hůř uniká a nedostává se tak ven kapucí a kolem obličeje.

Stahování kolem obličeje je vyřešeno kombinací kulaté a ploché šňůrky a umožňuje stahovat kapuci jen jednou rukou, což je příjemné usnadnění.  

Další vychytávky

Suchý zip u kapuce zajišťuje, aby se v případě úplného zapnutí zip samovolně nerozepínal. V opačném případě, kdy nechcete mít zip zcela dotažený, může být tento detail otravný. Kolikrát se vám stalo, že jste se probudili během noci, protože vás nezavřený suchý zip škrábal do tváře? U modelu Sherpa 300 je pro tento případ všitá drobná pojistka. Třetí suchý zip zajišťující, abyste o jeho „škrábavé“ části během spánku nevěděli.

Jezdec zipu je vybaven šňůrkou zajišťující lepší manipulaci v případě zkřehlých prstů anebo nasazených rukavic. 

Pravák nebo levák?

Milým detailem je i to, že si každý může vybrat, na jaké straně chce mít zip, někomu se lépe zapíná pravou, někomu levou rukou.

A komu je jedno kterou rukou zapíná, může si vybrat spacák tak, aby bylo možné si ho spojit s druhým do páru. Pravý zip k levému a levý k pravému!

Spacáky jsou s ohledem na toto rozdělení označované 195L a 195R. Tedy „L“ jako zip na levé straně a „R“ jako zip na pravé straně. Číslo 195 značí maximální výšku postavy, pro jakou je spacák vhodný. Ačkoliv je to pro nás pro oba (167 a 175 cm) dost velká rezerva, na tepelném komfortu to ve spacáku Sherpa 300 nijak neubírá. (I přestože u nohou vzniká větší prostor, který musíte zahřát, nohy ve spacáku nechladnou.)

Skladování

U všech spacáků je velmi důležité jejich skladování v době, kdy zrovna čekají na další výpravu. A všechna syntetická vlákna mají tendenci se lámat a ztrácet tzv. „loft“ a díky tomu i schopnost efektivně chránit spáče před zimou. Co nejvíc izoluje od zimy je totiž vzduch mezi vlákny spacáku.

Je proto vhodné využít všitých poutek na spodku spacáku a nechat jej nejlépe viset a odpočívat někde v suchém prostředí, aby byl na příště zase v dobré kondici a připraven izolovat.

Výhody

  • výplň Primaloft- mezi syntetickými vlákny patří mezi špičky, lehký, vodoodpudivý, hřejivý a s nejdelší životností a ve srovnání s peřím odolnější proti vlhnutí
  • třísezónní spacák využitelný v českých podmínkách i jako čtyřsezónní
  • dostatečně prostorný pro pohodlný spánek
  • příjemný vnitřní materiál
  • snadná manipulace se zipy i se stahováním kapuce a límce
  • dobrý poměr cena-výkon

Nevýhody

  • velikost složeného spacáku, která je sice vzhledem k vlastnostem spacáku zcela přiměřená, nicméně do spodních kapes některých batohů se vejde jen horko těžko
  • absence kapsičky na drobnosti není nijak fatální, ale občas by se hodila

O autorovi

Sylva a Matěj

Jsou cestovatelé, kteří se zaměřili na prozkoumání naší vlasti a pod projektem „Má vlast“ se rozhodli objevit krásy české krajiny ve všech ročních obdobích. Po hranicích kolem celé České republiky je to zhruba 1 800 km. Trasu si rozdělili do víkendů a dobrodružství mohlo začít. Cestou otestovali i několik Hannah produktů.

Líbil se vám článek? Inspirujte ostatní…
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on reddit
Reddit
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email