Product ID: 10041024HHX01
Men's 3-layer lightweight membrane jacket with completely taped seams provides reliable protection against rain and wind.
Colour
seneca rockSize
What size to choose?
Men's jacket HANNAH SKYLARK Man
The men's 3-layer lightweight membrane jacket Climatic Pro Lite with completely taped seams will reliably protect against rain and wind.
The DWR - C6 surface treatment is more environmentally friendly and ensures water repellency of the outer material.
The lightweight and highly breathable Climatic Pro Lite material with a water column of 15,000 and breathability of 25,000 is suitable for more intense outdoor activities and hiking. The jacket's complete waterproofness is supported by taped seams and high-quality waterproof YKK zippers.
The main pockets are positioned higher and are therefore easily accessible when carrying a backpack or seat pad. Anatomically shaped sleeves with elasticated ends and a bottom edge with elasticated ends adapt well to the user's needs. The wider cut allows the jacket to be combined with different insulation layers.
The jacket is easy and quick to pack into the included transport bag. Reflective elements for safety and good visibility in all weather conditions.
Thanks to its excellent breathability, it is ideal for physically intensive outdoor activities, and it also serves as a backup jacket in case of sudden weather deterioration for mountain biking or mountain running.
| Sex | Men's |
| Activity | Run, Cycling, Hiking & trekking, Active movement, Via Ferrata |
| Reference size | L |
| Weight | 290 g |
| Membrane | Yes |
| Water column | 15 000 mm |
| Breathability | 25 000 g/m2/24h |
| Material & technology | 3 L, Climatic Pro Lite, DWR-C6 |
| Composition | 100 % polyamide |
| Product type | jacket |
| Colour | seneca rock |
| Collection | Mountain, Trekking |
| Shear | Regular fit |
| Coating | DWR - C6 |
| Jacket type | Spring, Autumn |
| Paropropustnost | 25 000 g/m2/24h |
| Styl | SKYLARK |
Run
Cycling
Hiking & trekking
Active movement
Via Ferrata
No one has assessed the product yet by text Be the first one
| S | M | L | XL | XXL | XXXl | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Figure size | 171-176 | 174-179 | 180-184 | 182-186 | 184-188 | 186-190 |
| 2 | Chest circumference | 90-94 | 95-99 | 100-105 | 106-111 | 112-117 | 118-123 |
| 3 | Waist circumference | 78-82 | 83-87 | 88-92 | 94-99 | 100-105 | 106-111 |
| 4 | Hip circumference | 92-96 | 97-101 | 102-107 | 108-113 | 114-119 | 120-125 |